Jak interwencja kryzysowa we Wrocławiu pomaga przezwyciężyć nagłe trudności?
Kryzysy uchodzą za integralną część naszego życia. Nie ma człowieka, który by ich nie doświadczył, bo wywołują je także zdarzenia postrzegane jako pozytywne, np. narodziny dziecka i ślub. Z niektórymi potrafimy poradzić sobie samodzielnie lub przy wsparciu bliskich. Przy innych potrzebujemy pomocy z zewnątrz. Interwencja kryzysowa w Empatio przebiega w bezpiecznej atmosferze opartej na zaufaniu. Przeprowadza ją psycholog, który odbył dodatkowe szkolenie specjalizacyjne. Kurs podyplomowy z interwencji kryzysowej wyposażył go w przydatne narzędzia, dzięki którym udzieli Ci pierwszej pomocy psychologicznej.
Zadaniem specjalisty z Empatio jest zapewnienie Ci poczucia bezpieczeństwa. Gdy uda się osiągnąć ten cel, interwent przystąpi do zdiagnozowania Twojego stanu. Przyjrzy się Twojej indywidualnej sytuacji, a w oparciu o przeprowadzony wywiad ułoży plan działania, który pomoże Ci wyjść z kryzysu.
Interwencja kryzysowa w gabinecie Empatio obejmuje od 1 do 12 spotkań. W przypadku, gdy Twój stan nie ulegnie poprawie lub okaże się poważny, specjalista może przekierować Cię do psychoterapeuty i/lub psychiatry.
Interwencja kryzysowa to pierwsza pomoc psychologiczna, której udziela się przy nagłych zdarzeniach.
Na czym polega interwencja kryzysowa?
Interwencja kryzysowa stanowi formę wsparcia psychologicznego, która z założenia ma charakter krótkoterminowy. Obejmuje cykl kilku lub kilkunastu spotkań. Niekiedy kończy się na jednorazowej rozmowie z psychologiem. Stosuje się ją w wyjątkowych przypadkach, kiedy stan wewnętrznej równowagi klienta został poważnie zakłócony. Interwent kryzysowy ma za zadanie udzielić mu wsparcia emocjonalnego i zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Np. podjąć działania, które uniemożliwią osobie w kryzysie suicydalnym podjęcie próby samobójczej.
Jak psycholodzy definiują kryzys psychiczny?
Gdy doświadczamy kryzysu psychicznego, jakiś czynnik zaburza dotychczasowy układ równowagi. Wpływa na rozregulowanie stanu psychicznego, emocjonalnego i fizjologii. Z punktu widzenia biologii niesie ze sobą ogromny stres i zakłóca równowagę biochemiczną. Kryzys emocjonalny powstaje wskutek trudnych wydarzeń o szczególnym znaczeniu. Na pewnym etapie życia doświadcza go każdy i każda z nas. Wszyscy bowiem tracimy bezpowrotnie kogoś ze swojego otoczenia, kto nagle umiera.
Ponadto kryzys psychiczny może spowodować:
- rozstanie z partnerem/partnerką,
- wyrzucenie z domu przez partnera/partnerkę,
- pobicie przez partnera/partnerkę,
- poronienie,
- utrata pracy,
- eksmisja z mieszkania,
- bycie świadkiem wypadku.
Są to sytuacje, które wpływają na całe dotychczasowe życie. Pociągają za sobą konieczność jego przebudowy – zmianę miejsca zamieszczania, znalezienie nowej pracy i zdefiniowanie na nowo sensu życia.
Kryzys emocjonalny charakteryzuje się tym, że silnie oddziałuje na nasze przekonania, wartości i plany na życie. Np. gdy zostaje u nas wykryta poważna choroba nowotworowa, choć prowadziliśmy zdrowy styl życia, odczuwamy szok i niedowierzanie. Nie potrafimy zrozumieć, dlaczego spotkała nas, a nie sąsiadkę, która od 30 lat pali papierosy, nadużywa alkoholu i je produkty wysoko przetworzone. Diagnoza odbiera nam poczucie bezpieczeństwa i sprawczości. Na dodatek przyszłość jawi się jako niepewna. Aby na nowo odnaleźć się w trudnej sytuacji, warto skorzystać z interwencji kryzysowej.
Kryzys emocjonalny pociąga za sobą poważne zmiany w całym naszym dotychczasowym życiu i prowadzi do jego reorganizacji.
Kryzys psychiczny jako szansa na rozwój
Każdy kryzys psychiczny stanowi jednocześnie przełomowy moment. Nierozerwalnie wiąże się ze zmianą. Choć osobie pogrążonej w bólu emocjonalnym trudno w to uwierzyć, może uruchomić w niej proces rozwoju. Np. rozstanie z mężem niekiedy prowadzi do przewartościowania dotychczasowego życia. Poświęcamy wówczas więcej uwagi swoim potrzebom, zdobywamy nowe kompetencje i przechodzimy z etatu w korporacji na samozatrudnienie.
Dużo trudniej przepracować stratę bliskiej osoby, która jest nieodwracalna. Śmierć rodzica, poronienie itp. wywiera silny negatywny wpływ na naszą psychikę. Interwencja kryzysowa w takiej sytuacji stanowi pierwszy krok. Udziela niezbędnego wsparcia emocjonalnego. Niekiedy jednak okazuje się potrzebna dłuższa psychoterapia. Podczas niej bezpiecznie przejdziemy przez wszystkie etapy żałoby.
4 rodzaje kryzysów psychicznych – co je wyróżnia?
Wyróżnia się 4 główne rodzaje kryzysów psychicznych, z którymi warto zgłosić się do interwenta. Psycholog udzieli Ci niezbędnego wsparcia. Nie musisz samodzielnie stawiać czoła wyzwaniom, które przekraczają Twoje wewnętrzne zasoby. Łatwiej przezwyciężyć trudności, gdy masz obok siebie doświadczoną i wspierającą osobę. Poniżej znajdują się rodzaje kryzysów emocjonalnych wraz z przykładami.
- Kryzysy sytuacyjne wywołują trudne zdarzenia, które stały się naszym udziałem. Np. gwałt, napaść, pobicie przez partnera, myśli samobójcze, wypadek samochodowy, pożar domu, wykrycie choroby nowotworowej, śmierć rodzica, porwanie dziecka, śpiączka partnera.
- Kryzysy rozwojowe wiążą się ze zmianami, jakie naturalnie następują w naszym życiu. Np. koniec studiów i poszukiwanie pracy zawodowej, ślub, narodziny dziecka, przeprowadzka do innego miasta, awans w pracy.
- Kryzysy egzystencjalne pojawiają się, gdy poszukujemy odpowiedzi na pytanie o sens życia, granice wolności, odpowiedzialność za losy rodziny i kryzys klimatyczny,
- Kryzysy środowiskowe dotyczą całych grup społecznych i wynikają z uwarunkowań zewnętrznych. Zaliczamy do nich m.in. pandemię, masowe zwolnienia z powodu kryzysu gospodarczego, kryzys mieszkaniowy, wojnę, powódź, wyciek groźnych chemikaliów do wód gruntowych, zamach terrorystyczny.
Wyróżnia się 4 rodzaje kryzysu psychicznego: sytuacyjny, rozwojowy, egzystencjalny i środowiskowy.
Uzyskaj wsparcie w trudnych chwilach, korzystając z interwencji kryzysowej!
Interwencja kryzysowa w Empatio jest skierowana do wszystkich, którzy w wyniku nagłych zdarzeń losowych potrzebują natychmiastowego wsparcia psychologicznego. Nie czekaj, aż przytłoczą Cię trudne emocje i myśli. Umów się na spotkanie ze specjalistą, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa, a następnie pomoże w indywidualnej ocenie Twojej sytuacji. W oparciu o uzyskane informacje opracuje z Tobą plan działania. Podczas kolejnych spotkań możecie go skorygować, dostosowując do zmieniających się warunków i okoliczności.
W razie potrzeby interwent kryzysowy zaleci Ci psychoterapię. Pamiętaj, że ze swoim problemem nie jesteś sam/sama. Istnieją osoby, które okażą Ci empatię, zrozumienie i troskę. Pomogą przetrwać ten trudny czas.
EMPATIO Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław
Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
https://psycholog-ms.pl/kontakt/