Jakie może być Sępolno w przyszłości
Z inicjatywą stworzenia szczegółowych analiz i propozycji rozwiązań dotyczących m.in. architektury, urbanistyki, przestrzeni publicznych czy organizacji ruchu na Sępolnie wyszły Rada Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice i Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP.
W projekt zaangażowali się studenci i studentki z dwóch kół naukowych Politechniki Wrocławskiej: Habitat Now (architekci) oraz Urbanistyki Cardo (studiujący gospodarkę przestrzenną). Pod okiem koordynatorów i tutorów przez cały semestr pracowali na wielogodzinnych warsztatach, analizując dostępne dokumenty miejskie i konserwatorskie, przeglądając archiwa, wykonując inwentaryzację osiedla i spotykając się z mieszkańcami.
– W efekcie powstało szczegółowe opracowanie, które ma stanowić początek dyskusji nad tym, jak Sępolno ma wyglądać w przyszłości. Jakie skoordynowane działania i jakie przepisy wprowadzić, by powstrzymać jego degradację, a nawet przywrócić osiedlu jego walory – tłumaczy dr inż. arch. Wojciech Januszewski z Wydziału Architektury PWr i jeden z koordynatorów prac w ramach „Projektu Sępolno”.
Rozwiązania zaproponowane przez studentów mogą stanowić podstawę dla przygotowania oficjalnych i wiążących dokumentów planistycznych i konserwatorskich dla Sępolna. Opracowanie ma być także wsparciem dla rady osiedla i organizacji obywatelskich przy opiniowaniu i proponowaniu projektów oraz dla mieszkańców chcących dbać o swoje otoczenie, nie ingerując w jego charakter.
Dokument będzie więc punktem wyjścia dla dalszych prac, które planują wspólnie rada osiedla i izba architektów.
Pięć grup, pięć rozwiązań, jeden dokument
Studenci i studentki Politechniki Wrocławskiej pracowali w pięciu grupach tematycznych nad analizą, wnioskami i propozycjami dla osiedla.
Grupa architektura zwróciła uwagę m.in. na to, że wielokrotnie przebudowywane fasady obiektów na Sępolnie zatraciły swój rytm, estetykę i porządek. Dlatego powstały propozycje wytycznych konserwatorskich, które zapobiegłyby dalszemu przekształcaniu budynków i przywróciłyby im jednolitość, porządek i walory estetyczne.
Z kolei zespół, który zajął się przestrzeniami mieszkalnymi, analizował zewnętrzne przestrzenie zielone związane z zabudową mieszkalną, w tym tzw. przed- i zaogródki, warunki ich zagospodarowania i używania.
Grupa podzieliła teren Sępolna na strefy zabudowy jedno- i wielorodzinnej i dla każdej z nich opracowała zalecenia – m.in. określając gatunki roślin, jakie dobrze komponowałyby się w tych miejscach, a także wysokość czy kolorystykę ogrodzeń.
Studenci i studentki odpowiedzialne za opracowania dotyczące przestrzeni publicznych zwrócili uwagę na te miejsca, których potencjał nie jest w pełni wykorzystywany.
I postulowali m.in. przywrócenie układów historycznych poprzez organizację ścieżek dla pieszych i przywrócenie szpalerów drzew.
Grupa komunikacja podjęła się ambitnego zadania przygotowania rozwiązań komunikacyjnych w obrębie Sępolna, popierając przy tym propozycje wprowadzenia na Sępolnie ruchu jednokierunkowego (dodatkowe 1,2 tys. miejsc parkingowych). Kolejnym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie parkowania na zaogródkach (dodatkowe 180 miejsc parkingowych), usunięcie zniszczonych i źle użytkowanych garaży (dodatkowe 420 miejsc) .
Wśród propozycji zespołu jest też stworzenie parkingu dla mieszkańców Sępolna i gości przy ul. Monte Cassino, na terenie obecnych ogródków działkowych (270 miejsc parkingowych).
Natomiast zespół małej architektury pokazał m.in., że na terenie osiedla brakuje ławek i śmietników oraz wiat śmietnikowych, a także stojaków rowerowych. Chodniki mają różne nawierzchnie, posesje różne ogrodzenia, a ulice i domy różne znakowania. Nawet latarnie przy ulicach nie są takie same. Dlatego grupa zaproponowała szczegółowe rozwiązania do wprowadzenia.
Pełny dokument (liczący około 200 stron, z projektami, zdjęciami, mapami i innymi materiałami) zostanie opublikowany w internecie w najbliższych dniach.
Jednak już teraz mieszkańcy mogą zapoznać się z najważniejszymi wnioskami i propozycjami na wystawie zorganizowanej przed siedzibą Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP przy ul. Wróblewskiego 18.
Warsztaty, w ramach których powstało opracowanie, zostały zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich oddział Wrocław i Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków Danielem Gibskim.