Sosna pospolita, klon jawor, lipa drobnolistna, czereśnia ptasia i świerk kłujący
– przynieś w sobotę do Magnolia Park posegregowane odpady, a odbierzesz sadzonkę drzewa. Do tego nauczysz się robienia kiszonek, zagrasz w wielkoformatowej grze XXL, zrobisz las w słoiku lub ekologiczną myjkę konopną na szydełku.
Każdy, kto w sobotę przyniesie do Magnolia Park posegregowane odpady, otrzyma sadzonkę drzewa od Magnolia Park i partnerów akcji, czyli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu i Nadleśnictwa Śnieżka.
Sadzonkę będzie można zdobyć za:
- 15 plastikowych butelek,
- 3 kg makulatury,
- 2 elektroodpady (do maksymalnie 5 kg każdy),
- 30 baterii,
- 10 żarówek.
Wraz z sadzonką otrzymamy specjalnie przygotowaną instrukcję sadzenia i będziemy mogli zasięgnąć porady ekspertów. Wśród gatunków sadzonek znajdą się: sosna pospolita, klon jawor, lipa drobnolistna, czereśnia ptasia i świerk kłujący. — To rodzime gatunki drzew z naszej szkółki i są przewidziane do wysadzenia na zewnątrz, a więc w ogrodach, na działkach czy skwerach. Nie zalecamy sadzenia ich w doniczce — mówi Agnieszka Zając, specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa „Śnieżka”.
Specjalne stoisko, na którym będzie można oddać odpady i odebrać sadzonkę, będzie czynne od 10:00 do 18:00, przy wejściu do Magnolia Park od strony ulicy Legnickiej.
Wiele atrakcji wokół less waste i ekologii
W ramach Dnia Przyjaznego Planecie przewidzianych jest wiele wydarzeń z myślą o najmłodszych. Wśród nich znajdzie się stanowisko Ekolandii, na którym będzie można wziąć udział m.in. w małym odpadowym kole fortuny, wielkoformatowej grze XXL, warsztatach z przygotowania lasu w słoiku, czy hoteli dla owadów. Na gigantyczną, ekologiczną grę planszowa zaproszone są dzieci wraz z rodzicami. Warto rzucić kostką, odpowiedzieć na pytania, rozwiązać zagadki i wyzwania. Po dotarciu na metę czekają na Was bowiem nagrody - filtrujące butelki na wodę.
Z kolei Fundacja Ładne Historie zaplanowała tego dnia warsztat kulinarny dla dzieci i dorosłych „Nie marnujemy – sposób na zapomniane owoce i warzywa”. Uczestnicy przygotują kolorowy, odżywczy koktajl zero waste wykorzystując obite, dojrzałe czy zapomniane owoce i warzywa.
Krzywy Komin zorganizuje warsztaty, na których wykonane zostaną zegary z mechanizmem na baterie, a także warsztaty tworzenia soli w szklanych fiolkach.
Na warsztaty i zabawy dla dzieci zaprasza też Liga Ochrony Przyrody.
Gospodarstwo M.Sznajder nauczy kiszenia produktów sezonowych
Od godziny 12:00 do 18:00 będzie można zdobyć wartościową wiedzę i umiejętności dotyczące robienia kiszonek. Gospodarstwo M.Sznajder z Doliny Baryczy przygotuje specjalne warsztaty, na których nauczy kiszenia rzodkiewek i marchewek. Te pierwsze cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem ze względu na sezon. — Kiszone rzodkiewki są delikatniejsze od surowych i kojarzą się z ogórkami kiszonymi. Mogą okazać się świetną alternatywą dla dzieci, które nie lubią ich ostrego smaku — mówi Emilia Sznajder-Chmura z gospodarstwa Kiszonki Sznajderów z Doliny Baryczy.
Każdy uczestnik warsztatów otrzyma certyfikat kiszonkowego Master Chefa, dyplom i wybrany sok z gospodarstwa Sznajderów w jednym z sześciu smaków: kiszonych buraków, kapusty białej lub czerwonej, ogórka, selera lub marchewki.
Wyjątkowa okazja na stworzenie myjki konopnej
Miłośnicy robótek ręcznych na pewno odnajdą się na warsztacie tworzenia ekologicznych myjek konopnych na szydełku. Będą mieli możliwość wykonania własnej myjki z naturalnego konopnego sznurka w wybranym przez siebie rozmiarze. Myjki są świetną alternatywą dla sztucznych gąbek do naczyń, sprawdzą się idealnie jako ściereczka do mycia powierzchni kuchennych i jako odpowiednik plastikowych myjek do ciała. Aby uczestniczyć w warsztatach nie jest potrzebna jakakolwiek znajomość szydełkowania – zaczynamy od zera.
Odwiedź stanowisko Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Doradcy Energetyczni udzielać będą wszystkim zainteresowanym porad z zakresu możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Podpowiemy, jak zaoszczędzić energię w gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie, przekażemy informacje o programach wsparcia finansowego związanymi z efektywnością energetyczną, termomodernizacją a także będziemy odpowiadali na pytania dotyczące indywidualnych potrzeb i wyzwań związanych z energetyką.
PLAN WYDARZENIA
1. Sadzonki drzew za odpady 10:00-18:00
2. Warsztaty less waste - 10:00-18:00
- Stanowisko Ekolandii – ekoporady i pogadanki ekologiczne, stoisko edukacyjne, małe odpadowe koło fortuny, wielkoformatowa gra XXL, warsztaty przygotowania lasu w słoiku i warsztaty przygotowania hoteli dla owadów.
- Gospodarstwo M.Sznajder – rodzinne warsztaty kiszenia produktów sezonowych od 12:00 do 18:00.
- Liga Ochrony Przyrody - warsztaty i zabawy dla dzieci.
- Krzywy Komin - warsztaty, na których wykonane zostaną zegary z mechanizmem na baterie, a także warsztaty tworzenia soli w szklanych fiolkach. Ponadto międzypokoleniowy warsztat tworzenia ekologicznych myjek konopnych na szydełku.
- Fundacja Ładne Historie - warsztat kulinarny dla dzieci i dorosłych „Nie marnujemy – sposób na zapomniane owoce i warzywa”.
- Gigantyczna ekologiczna gra planszowa.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Partnerami wydarzenia są Zielony Wrocławia i Wrocław nie marnuje.