Podczas lotu CanSat wykona misję badawczą, zbierając dane o temperaturze i ciśnieniu powietrza. Dane te będą przesyłane na bieżąco na ziemię za pomocą komunikacji radiowej i odbierane przez specjalnie skonstruowaną antenę. W ramach misji technicznej zamontowana przy sondzie kamera stworzy film przelotu, na podstawie którego powstanie później mapa terenu. Film będzie można oglądać z nałożonymi filtrami poziomów temperatury i powietrza, by obserwować ich zmianę na różnych wysokościach. By uzyskać lepszą jakość filmu, w czasie lotu użyty będzie system wysuwalnych lotek, które będą stabilizować sondę.
Konkurs ma na celu zasymulowanie nastolatkom, jak działa praca projektowa, dlatego poza umiejętnościami technicznymi sprawdzane są również umiejętności organizacyjne i tzw. "miękkie". Licealiści uczą się jak organizować czas pracy i działać w grupie. Muszą również sami rozpromować projekt i znaleźć sponsorów skłonnych wesprzeć ich finansowo.
Zespół Per Ardua prowadzi również warsztaty edukacyjne dla uczniów wrocławskich podstawówek, by promować projekt i dzielić się wiedzą. Młodsi uczniowie dowiedzieli się czym są misje kosmiczne i wzięli udział w warsztatach z budowanie własnych, kartonowych sond i rakiet. Starsi zaś poznali techniczne szczegóły projektu i dowiedzieli się, jak konstruować proste układy elektryczne.
Konkurs trwa przez praktycznie cały rok szkolny: od września do maja. W ciągu roku zespoły wysyłają do jury obszerne raporty relacjonujące przebieg prac, które decydują kto przechodzi do następnego etapu. Raporty muszą być napisane w języku angielskim i w zależności od etapu mogą mieć objętość nawet 40 stron, co jest kolejnym wyzwaniem.
Pomiędzy zespołem Per Ardua a finałem konkursu stoi już tylko ostatni raport, podsumowujący ich pracę przez cały rok i prezentujący skończony projekt. Podróż wrocławskich licealistów w świat misji kosmicznych można śledzić i wspierać obserwując ich profil na instagramie: per.ardua.cansat.