
Czym zajmuje się na co dzień pracownik obsługi klienta?
Obsługa klienta to hasło, pod którym może się kryć bardzo wiele dość różnorodnych zajęć. Przede wszystkim związana jest ze sprzedażą produktów i usług o charakterze masowym – czyli tych, na których nie brakuje chętnych. Pracownik obsługi klienta prowadzi rozmowy telefoniczne i za pośrednictwem Internetu albo też osobiście przedstawia ofertę w sklepie.
Za obsługę klienta uznaje się również asystowanie w procesie kupna w przypadku salonów firmowych wielu branż, od mody aż po motoryzację. Pracownik obsługi klienta ma za zadanie fachowo doradzić i wykazać się ponadprzeciętną wiedzą na dany temat, jednak bez natarczywości i nachalnych prób namówienia na dokonanie zakupu.
Część pracodawców pod nazwą stanowiska obsługa klienta oferuje pracę w charakterze kasjera, w sklepie wielkopowierzchniowym, w dyskoncie lub w małym, prywatnym sklepiku osiedlowym. Do obsługi klienta można zaliczyć również realizowanie transakcji w sklepie internetowym czy prezentowanie oferty w siedzibie klienta jako przedstawiciel handlowy). Opcji jest zatem mnóstwo i nawet nowicjusze na rynku pracy znajdą tę, w której sprawdzą się najlepiej.
Ile można zarobić w obsłudze klienta?
Zarobki w obsłudze klienta są naprawdę bardzo zróżnicowane. Zależą od miasta, branży, podejścia pracodawcy, polityki firmy, ale najczęściej po prostu od zaangażowania pracownika.
Na wypłatę składają się najczęściej podstawa oraz premie. Zwłaszcza na początku kariery podstawę stanowi stawka minimalna. Premie zależą natomiast od wyników sprzedażowych – tak poszczególnych pracowników, jak i całych działów. Dzięki temu jako sprzedawca możesz zarobić bardzo niewiele albo całkiem sporo – od kilku do kilkunastu tys. zł. Nie zapomnij zapytać o warunki wynagradzania podczas rozmowy rekrutacyjnej, jeszcze przed podpisaniem umowy.
Gdzie szukać pracy w obsłudze klienta?
Znalezienie pracy w obsłudze klienta nie jest skomplikowane, ale najlepiej skorzystać ze sprawdzonej bazy, takiej jak serwis GoWork.pl. Unikniesz w ten sposób oszustów, bardzo aktywnych zwłaszcza na portalach społecznościowych.
Zastosowanie kilku wygodnych filtrów pozwala na znalezienie oferty najlepiej spełniającej twoje oczekiwania (np. pod kątem odległości od miejsca zamieszkania, wysokości zarobków, formy zatrudnienia czy wielkości etatu). Masz również możliwość sprawdzenia wiarygodności pracodawcy, dzięki zapoznaniu się z opiniami wystawionymi mu przez poprzednich pracowników.
Awans zawodowy i kariera – czy obsługa klienta daje takie możliwości?
Często młodzi pracownicy wychodzą z założenia, że obsługa klienta to dobra praca na start, ale docelowo lepiej jest znaleźć coś lepszego. Tutaj wszystko zależy od konkretnego pracodawcy. Są i tacy, którzy oferują naprawdę atrakcyjne warunki awansu.
Dotyczy to przede wszystkim dużych firm, których struktura pozwala na pokonywanie kolejnych etapów – od sprzedawcy po kierownika zespołu sprzedażowego i dalej – managera działu, sklepu czy nawet wysoką pozycję w pionie handlowym. Sprawdź, co oferuje pracodawca, na którego ogłoszenie odpowiadasz.