Pozycjonowanie lokalne – o co chodzi?
W Polsce zdecydowanie największą popularnością cieszy się wyszukiwarka Google, która ma ponad 95% udziału w rynku. To dlatego pozycjonowanie firm z Wrocławia powinno obejmować przede wszystkim tę wyszukiwarkę. Ruch z Google skutecznie konwertuje – zarówno w przypadku branży B2B, jak i B2C, i osiąga jedne z najlepszych wyników, biorąc pod uwagę różne formy działań marketingowych. Takie osiągnięcia są rezultatem tego, że internauci trafiają na stronę, szukając czegoś konkretnego i z reguły znajdują to w danej witrynie.
Najczęściej na górze wyników na lokalne zapytania w Google wyświetla się tzw. trzypak z Google Maps. To wizytówki, które rzucają się w oczy. Żeby nasza oferta mogła się tam znaleźć, najpierw trzeba założyć Profil Firmy w Google. Można to zrobić na stronie: google.com/intl/pl_pl/business/. To jednak nie wystarczy, żeby zajmować wysokie pozycje. Aby uzyskać dobrą widoczność wizytówki w Google należy:
- Zoptymalizować nazwę i opis – w nazwie nie powinny się znaleźć wyłącznie słowa kluczowe. Warto połączyć istotną dla firmy frazę z brandem. Jeśli chodzi o opis, to do wykorzystania mamy 750 zzs. W pierwszych 250 zzs najlepiej umieścić najważniejsze słowo kluczowe.
- Pozyskiwać opinie od klientów – należy zachęcać ich do pozostawiania recenzji w naszej wizytówce. Można to zrobić, np. proponując rabat na kolejne zakupy. Opinie powinny pojawiać w miarę systematycznie, być długie i zawierać słowa kluczowe.
- Zdobywać wizytówki NAP – NAP to skrótowiec od „name adress phone”. Są to profile na stronach WWW, które przypominają wpisy w katalogach. Zawierają nazwę firmy, adres i numer telefonu. Często we wpisie znajduje się również aktywny odnośnik do strony.
- Aktualizować wizytówkę – warto dodawać wpisy, zdjęcia, informacje o produktach i usługach. Dane muszą być zawsze aktualne, a szczególnie te, które dotyczą godzin otwarcia czy cen produktów. Np. restauracje powinny zapewniać aktualne menu.
- Umieścić mapę na stronie – np. w zakładce Kontakt. Powinna kierować do miejsca, które stanowi siedzibę firmy.
- Opisać dane firmy na stronie za pomocą rich snippets – chodzi tutaj o skorzystanie z danych strukturalnych, aby wskazać robotowi Google, co oznaczają poszczególne informacje. Dzięki temu wyszukiwarka wie, że dany zapis to nazwa podmiotu, a inny to adres. Ważne, aby te wpisy były spójne – takie same adresy i nazwa mają się znajdować w wizytówce, na stronie i w NAP-ach.
To nie wszystkie czynniki, które mają znaczenie. Więcej na ten temat można znaleźć w serwisie agencji Smartbuzz. Wizytówka to jedno, a warto również pozycjonować stronę w standardowych wynikach.
Pozycjonowanie strony w Google – co ma znaczenie?
Na pierwszej stronie wyników nasza oferta może być widoczna więcej niż raz. Poza pozycjonowaniem wizytówki warto zająć się również stroną WWW. Tutaj potrzebne są inne działania, chociaż niektóre się pokrywają. Jeśli NAP-y zawierają aktywne linki, to mogą wpływać na widoczność strony. Poza tym konieczna jest optymalizacja witryny pod słowa kluczowe. Do przygotowania ich listy warto wykorzystać takie narzędzia jak Senuto, Semstorm czy planer słów kluczowych Google Ads. Najważniejsza fraza powinna się znaleźć w tytule strony, tytule artykułu, leadzie, nagłówkach. Ważne elementy to wewnętrzne linkowanie czy szybkość działania serwisu. Stronę należy rozwijać pod kątem contentu, zdobywać wysokiej jakości odnośniki, które do niej prowadzą. Dzięki temu zwiększamy szansę na osiągnięcie wysokich pozycji.