Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Na płaceniu podatków można też zarabiać. Niewiele, ale zawsze

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Osoba fizyczna czy firma, która terminowo wpłaca zaliczki podatkowe za swoich pracowników, ma prawo do wynagrodzenia z tego tytułu. Co ciekawe, jeśli płatnik nie skorzystał z tego wynagrodzenia w latach wcześniejszych, może to zrobić dopóki nie przedawni się samo zobowiązanie podatkowe.

Ordynacja podatkowa - art. 28 § 1 – mówi, że płatnik lub inkasent, który terminowo wpłaca podatki ( w tym zaliczki podatkowe), ma prawo do zryczałtowanego wynagrodzenia z tego tytułu. Wysokość tego wynagrodzenia zostało ustalone przez ministra finansów w rozporządzeniu na 0,3% kwoty podatków pobranych przez płatników (0,1% w przypadku inkasentów) na rzecz budżetu państwa. Wielu płatników z tego rozwiązania nie korzysta.

Czy firmie należy się zaległe wynagrodzenie?

Nie robiła tego także firma, która zdecydowała się jednak rozpocząć pobieranie wynagrodzenia. Jak jej przedstawiciele napisali we wniosku, firma nie tylko zdecydowała się pobierać wynagrodzenie na bieżąco, ale uznała, że będzie mogła skorzystać z tego prawa wstecz. Czyli naliczy swoje 0,3% od kwot zapłaconych na rzecz budżetu państwa w latach 2012, 2013, 2014 i 2015. Firma zamierzała tego dokonać poprzez złożenie korekty zeznań za wskazane lata.

Pytanie, z jakim zwróciła się do izby skarbowej, dotyczyło tego, czy może dokonać tej operacji i czy kwoty swojego wynagrodzenia może naliczać od zapłaconych za pracowników zaliczek na podatek dochodowy.

Tyle czasu na potrącenie, ile na zapłatę podatków

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 12 października tego roku (sygnatura 2461-IBPB-2-2.4518.12.2016.1.AK) przyznała, że firma ma prawo do potrącenia wynagrodzenia i może to zrobić również za lata ubiegłe. Urzędnicy powołali się przy tym na wspomniany już przepis Ordynacji podatkowej, a także na rozporządzenie.

Z Ordynacji podatkowej – art. 3 pkt 3 lit. a – wynika, że pod pojęciem podatki rozumie się także zaliczki na podatek. Tym samym więc kiedy Ordynacja daje prawo do wynagrodzenia za terminową płatność podatków, to chodzi również o zaliczki. Tym samym więc rację miała spółka, kiedy chciałą naliczać wysokość wynagrodzenia od zaliczek na podatek.

Firma we wniosku zwróciła uwagę, że nie ma w Ordynacji podatkowej informacji, dotyczącej okresu, za jaki podatnik może potrącić wynagrodzenie. Jej przedstawiciele uznali, że w takim razie ograniczeniem jest sam termin przedawnienie zobowiązania podatkowego. Skoro ten ustalony został na 5 lat, to i potrącenie wynagrodzenie za terminowe płatności może nastąpić maksymalnie za 5 lat wstecz.

Firma ustala swój rytm

Urzędnicy potwierdzili stanowisko płatnika. Dodatkowo zwrócili uwagę, że w przepisach nie ma także informacji, kiedy płatnik może naliczać sobie wynagrodzenie. „ Oznacza to, że nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań prawnych do potrącania wynagrodzeń raz na kwartał, czy też raz do roku” – czytamy w interpretacji. A więc nawet jeśli firma przez większą część roku podatkowego nie naliczała sobie wynagrodzenia, może to zrobić np. na jego koniec.


Marek Siudaj, Tax Care



o © 2007 - 2022 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Piątek 7 października 2022
Imieniny
Krystyna, Marii, Marka

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl

Kazo.pl
Ogłoszenia i oferty nieruchomości