
Na czym polega problem? Kret, jak wszem i wobec wiadomo, jest stworzeniem żyjącym pod ziemią. Drąży tunele, które tworzą swojego rodzaju sieć, po której krety się poruszają. Problem polega na tym, że kret musi pozbywać się nadmiaru ziemi. Tworzy w tym celu specjalne kopce, które są jednocześnie wejściem do tunelu. Kopiec wystaje ponad trawę.
Szkody to nie tylko problemy estetyczne - kopce kretów to zniszczenia upraw. Ziemia, pod którą stworzono sieć krecich tuneli nie tylko nie nadaje się do posiania trawy, ale przestaje być żyzną glebą dla upraw. W efekcie żadna z posadzonych roślin nie przetrwa.
Jak zwalczać krety?
Skoro wiemy, że krety są niepożądanymi gośćmi w naszym ogrodzie, przejdźmy do sposobów na walkę z tymi szkodnikami. Powstało już wiele mitów i legend o tym, jak walczyć z kretami. My jednak skupimy się na tych racjonalnych rozwiązaniach, które nie zniszczą gleby. Chodzi mianowicie o siatkę na krety, którą rozkłada się przed posianiem trawnika. Siatka nie pozwala kretom na przebicie się na powierzchnię, jednocześnie wymuszając na nich odejście (kret, który nie może wydostać się na powierzchnię zmienia teren). Nie polecamy natomiast różnego rodzaju petard i środków chemicznych, które potrafią niszczyć glebę. Niekonwencjonalne metody typu zalanie tunelu wodą lub petardy również się nie sprawdzą - na zalanie całej sieci tunelów potrzeba hektolitrów wody, natomiast petardą zrobimy krzywdę glebie (i sobie), a nie kretom.
Siatki na krety to jedyne rozsądne rozwiązanie. Dla tych, którzy aranżują ogród i właśnie są na etapie sadzenia trawy zaleca się profilaktyczne rozłożenie siatki. Dla tych, którzy nie chcą w środku sezonu niszczyć trawnika, zaleca się poczekanie z truciem gleby i jesienią przekopanie ogródka oraz rozłożenie siatki.
Rolmarket.pl - siatka przeciw kretom, szybko i skutecznie.