Ślęza wygrała z Basketem Gdynia

W pierwszym spotkaniu w 2015 roku przed własną publicznością Ślęza wystąpiła jako zdecydowany faworyt. Wrocławianki zajmujące 8. lokatę w tabeli, premiowaną awansem do fazy play-off, podejmowały Basket Gdynia – przedostatnią drużynę ligi.

Równo miesiąc musieli czekać wrocławscy kibice, by znów zobaczyć koszykarki Ślęzy w akcji. Mecz 13. kolejki TBLK to bardzo ważne spotkanie dla żółto-czerwonych ze względu na teoretycznie słabszego rywala i szansę na zdobycie kompletu punktów. W barwach Ślęzy zadebiutowała Adrianne Ross, była zawodniczka Widzewa Łódź.

Spotkanie rozpoczęła Joanna Czarnecka, która po wybronionej akcji zdobyła pierwsze punkty. Goście nie czekali i odpowiedzieli trzypunktową akcją Eweliny Gali.

Dynamiczna, ofensywna gra punkt za punkt w pierwszej kwarcie mogła cieszyć oko kibiców zgromadzonych w hali. Wbrew oczekiwaniom to drużyna z Gdyni objęła prowadzenia i wrocławianki zmuszone były do gonienia wyniku. Doskonałą skutecznością w tej części spotkania wykazała Jhasmin Player (8) ze Ślęzy oraz Ewelina Gala (12) z drużyny Basketu Gdynia. Pierwsza odsłona zakończyła się bardzo wysokim wynikiem, 26:30 dla Basketu.

Drugą kwartę rozpoczęły gospodynie od wyrównania wyniku. Gdynianki nie złożyły broni i utrzymały wyrównany wynik grając widowiskową i skuteczną koszykówkę. Dalszy ciąg pojedynku najskuteczniejszych: Player (18) i Gali (16) z pewnością mógł się podobać. Koncertowo rozegrała

tę partię również Adrianne Ross. W ostatnich minutach przed przerwą Ślęza zaczęła dominować na parkiecie co przełożyło się na wynik 51:46.

Trzecia odsłona zaczęła się od powiększenia przewagi Ślęzy. Kolejny raz gdynianki nie pozwoliły rozwinąć skrzydeł wrocławiankom i za sprawą Angeliki Stankiewicz zmniejszyły stratę do 2 punktów. Nie udało się jednak gościom objąć prowadzenia, za to gospodynie ponownie odjechały za sprawą fantastycznej gry ekipy Jhasmin Player. Wynik po trzeciej kwarcie: 70:66.

W ostatniej kwarcie kibice mogli liczyć na kolejne emocje, bo zaraz po gwizdku drużyna Basketu Gdynia doprowadziła do remisu. Pierwsze minuty to gra na styku i zmieniające się prowadzenie. Widowisko do samego końca stało na wysokim poziomie i z pewnością była to koszykówka, która mogła się podobać. Na trzy i pół minuty do końcowej syreny Ślęza odskoczyła ponownie na 5 punktów. O czas poprosił trener Basketu Gdynia Vadim Czeczuro. Po przerwie pięknym blokiem popisała się Adrianne Ross, która została sfaulowana i powiększyła przewagę Ślęzy. Końcówka należała już zdecydowanie do Wrocławia. Mecz zakończył się wynikiem 92:79.

Na wyróżnienie zasługują Jhasmin Player (32), Adrianne Ross (17) i Joanna Czarnecka (17) ze Ślęzy oraz Ewelina Gala (18) i Angelika Stankiewicz (15) z Basketu Gdynia.

Wadim Czeczuro (trener Basketu): Gratuluję wygranego meczu. To było dobre spotkanie, cały czas praktycznie na styku. Niestety na koniec uciekła nam koncentracja, zrobiliśmy kilka błędów nie tyle co taktycznych, ale indywidualnych w obronie, mimo iż dziewczyny starały się, walczyły, Druga rzecz to kolejny kapitalny rozegrała dziś Player, której w żaden sposób nie udało nam się zatrzymać. No i ta duża ilość strat w całym meczu. Mamy młody zespół staramy się, próbujemy, ale chodzi o to cały czas, aby nabrać doświadczenia w końcówkach, gdzie trzeba zagrać dokładnie, rzetelnie do samego końca. Dziękuję swoim koszykarkom, bo zostawiły dziś na parkiecie dużo pracy i dużo wysiłku.

Radosław Czerniak (trener Ślęzy Wrocław): Dziękuję za gratulacje i gratuluję też zawodniczkom z Gdyni bardzo dobrego meczu. Bardzo wam kibicuję w tym sezonie, bo cały zespół jest złożony głównie z Polek. Widać ten postęp od pierwszego spotkania jakie rozegraliśmy w Gdyni,

i choć to były zupełnie dwa inne mecze, mimo tego, że tamten zakończył się po dogrywce, to jednak wówczas zagraliśmy bardzo słabo. Dzisiaj wyszedł nam za to wybitnie ten pojedynek pod względem ofensywnym, natomiast trochę błędów zrobiliśmy w pierwszej kwarcie, gdzie straciliśmy trzydzieści punktów. Daliśmy poczuć tą salę zespołowi przeciwnemu i było trudno nam zatrzymać tak rozpędzoną drużynę. Dziewczyny młode, które wchodziły grały bez oporów, każda rzucała nawet z trudnych pozycji i te rzuty wpadały. Fajnie się to ogląda, bo nie ma takich zespołów więcej

w pierwszej lidze. My jednak patrzymy bardziej na siebie. Cieszymy się że funkcjonowała nam Adrianne Ross, nadała taki inny powiew temu zespołowi, graliśmy na pewno bardzo dużo z kontry, mieliśmy sporo przechwytów, mało strat, natomiast nasza gra obronna pozostawiła dziś wiele

do życzenia i na pewno będziemy pracowali przez najbliższe trzy dni głównie nad defensywą.

Ewelina Gala (Basket Gdynia): Gratuluję zespołowi przeciwnemu zwycięstwa. Myślę, że musimy wyciągnąć wnioski i do następnego spotkania podejść już ze spokojną głową i dalej walczyć o każdą wygraną.

Joanna Czarnecka (Ślęza Wrocław): Pierwsza połowa w ogólne nam nie wyszła jeśli chodzi o obronę. Za dużo punktów dałyśmy sobie rzucić drużynie z Gdyni. Druga połowa wyglądała zdecydowanie lepiej. Trener wylał nam trochę w szatni „kubeł zimnej wody” i myślę, że to zafunkcjonowało

w drugiej części pojedynku. Zagrałyśmy lepiej w obronie, no i przechyliłyśmy szalę spotkania na naszą korzyść.

Ślęza Wrocław – Basket Gdynia 92:79 (26:30, 25:16, 19:20, 22:13)

Ślęza: Player (32), Ross (17), Czarnecka (17), Brown (14), Głocka (7), Śnieżek (5), Pawlak (0), Jasnowska (0), Płaskocińska (0), Mistygacz (0), Stachnik (0), Zuchora (0)

Basket: Gala (18), Brown (15), Stankiewicz (15), Miłoszewska (10), Naczk (7), Adamowicz (6), Dorogobuzowa (4), Koperwas (2), Jakubiuk (2), Różyńska (0), Szlachta (0)