
Premiera projektu „Pozdrowienia z Jidyszlandu” odbyła się w maju tego roku podczas Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska 2013.
Na koncert „Pozdrowienia z Jidyszlandu” złożą się utwory do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego: Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina, czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn. Usłyszymy też tekst Rivki Tiktiner – XVI wiecznej uczonej mającej korzenie w Tykocinie, zapisaną w archaicznym jidysz. Będzie też miejsce na pieśni będące świadectwami miejsc - jak "Bialystok main heim".
„Karolina Cicha jest dla mnie charyzmatyczna wokalistka i kompozytorką obdarzona niezwykłą wrażliwością na poetycką frazę. „Pozdrowienia z Jidyszlandu” to najnowsze dzieło Karoliny, które powstaje specjalnie na Festiwal Nowa Muzyka Żydowska 2013, gdzie w maju tego roku będzie jego premiera.
Projekt narodził się z jej fascynacji muzyczną tradycją, z której wydobywa w sobie tylko wiadomy sposób to co najcenniejsze – pierwiastek prawdy i rootsową energię. Bezkompromisowo łączy je z nowatorstwem brzmieniowym instrumentów, oraz pełnym pasji i wielkich emocji śpiewem.”
- Miron Zajfert Dyrektor Artystyczny Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska
Piotr Domagalski – kontrabasista, gitarzysta basowy, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, współzałożyciel zespołu „Levity”. Zajmuje się muzyką improwizowaną, a także aranżowaniem i komponowaniem. W studio i na scenie współpracował z wieloma znaczącymi postaciami polskiej i nie tylko sceny muzycznej, m. in. Januszem Muniakiem, Toshinori Kondo, Bach Festival Leipzig Orchestra, Marylą Rodowicz, Tatianą Okupnik, Mają Kleszcz, Marcinem Maseckim, Stanem Borysem, Katarzyną Groniec, Gabą Kulką i wieloma innymi.
Odsłona jidysz koncertu „Wieloma językami”
Koncert „Pozdrowienia z Jidyszlandu” jest rozwinięciem projektu „Wieloma językami”, w którym artystka śpiewa w językach mniejszości zamieszkujących tereny województwa Podlaskiego. Podlaskie to jeden z najbardziej zróżnicowanych regionów w Polsce pod względem kulturowym i etnicznym. Wierzy się tu wieloma religiami, mówi wieloma językami, nie dziwi fakt, że to właśnie tu zrodziła się idea Esperanto - w tym wielokulturowym środowisku wychowywał się Ludwig Zamenhof.
Karolina Cicha – wokal, Sammler, klawisze, akordeon
Piotr Domagalski - bas, kontrabas, gimbri