Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Rząd dokłada samorządom, burmistrz dołożyła premierowi

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Na stronie internetowej urzędu miasta burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska opublikowała list, w którym „dokłada” premierowi.
Rząd dokłada samorządom, burmistrz dołożyła premierowi

Szanowny Panie Premierze,

Zwracam się z prośbą o rozpoczęcie polityki wspierania, a nie jak to ma miejsce obecnie, nakładania na samorządy kolejnych zadań, z którymi Gminy za chwilę przestaną sobie radzić. Nie możemy ludziom kazać żyć w kraju, w którym wójt czy burmistrz myśli, jak znaleźć pieniądze na bezpańskie psy i koty, w sytuacji gdy za chwilę może zacząć brakować funduszy na realną pomoc dla dzieci czy samotnych matek.

Dziś bowiem oddanie psa do schroniska kosztuje Gminę 1500 złotych. A wie Pan Premier, ile pomoc społeczna przeznacza na pomoc dla 5-osobowej rodziny? I wie Pan Premier, co jest problemem? To, że na psa i kota muszę znaleźć środki. Bo również psu i kotu gwarantują to jasne przepisy. Zgoda. Szkoda tylko, że później spać po nocach nie mogę, bo zastanawiam się, gdzie znajdę środki na pomoc ubogim i potrzebującym mieszkańcom Gminy.

I w tej całej sytuacji wypada mi się jedynie cieszyć, że Gmina, której jestem burmistrzem, ma 34 proc. zadłużenia. Zawdzięczam to głównie pracy pracowników urzędu, na czele z panią skarbnik. Ale przecież powinien mieć Pan doskonałą wiedzę, że wiele gmin znajduje się w okolicy 60-procentowego zadłużenia. Po przekroczeniu tego progu, w myśl ustawy, włodarza zastępuje komisarz i rozpisywane są nowe wybory. Czy chce Pan Premier, żeby w kolejnych latach Gminy przeżywały prawdziwe "dożynki" samorządowe?

Ma Pan Premier świadomość tego, jak będzie wyglądała kwestia wykorzystania środków pochodzących z nowej unijnej perspektywy finansowej? Włodarze będą zastanawiali się nad tym, jak spłacać kredyty, a nie nad tym, gdzie i na co pozyskiwać środki unijne, na które należałoby zaciągać kolejne zobowiązania.

Obecnie żyjemy w kraju, gdzie likwiduje się szkoły, sądy, zamyka posterunki. Oszczędza się na wszystkim.

Na koniec wychodzi koalicyjny PSL i "donośnie krzyczy": Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało! Tak jak to miało miejsce w przypadku reformy emerytalnej? Walczyliśmy i wywalczyliśmy. A co? Ustępstwa. A jakie? Ano chyba takie, o jakich mówił premier Pawlak wypowiadając się w temacie: co sądzi na temat przyszłości "emerytur".

Panie Premierze, nie może być tak, że znajduje Pan pieniądze na kilkaset fotoradarów, a nie ma pieniędzy na drogi. Ja zarządzam gminą, w której niektóre z dróg nadają się do zamknięcia. Wyboje na niektórych drogach mogłyby się okazać dużym problemem technicznym, jakby w przyszłości w ogóle ktoś chciał te fotoradary ustawić. Niektóre z tych dróg należałoby zamknąć. A tam już gdzie jest kawałek "drogi", to planowane jest wkopanie fotoradaru? A media rozpisują się na temat tego, ile zarobi na tym skarb Państwa i planach w tym zakresie Pana Ministra Rostowskiego.

Z kwestią likwidacji sądów też nie do końca potrafię zrozumieć, po co? Dla jakich tych oszczędności to zamieszanie? I mój podziw dla polityki PSL-u, któremu tak jakby się na chwilę zapomniało, że jest w koalicji rządzącej i zbiera podpisy... przeciwko likwidacji sądów. Mam tylko nadzieję, że tak jak w przypadku sądów, tak i w przypadku posterunków, również i tym razem współrządzący PSL ruszy zbierać podpisy przeciwko likwidacji posterunków.

Panie Premierze, widząc kierunki polityki centralnej względem samorządowej, i fakt, że rząd nie potrafi znaleźć realnych rozwiązań, a to co najlepiej mu wychodzi to zrzucanie obowiązków na nie, w poniedziałek prześlę Panu pomysły rozwiązań dotyczących problemu bezpańskich psów i kotów. Lubię zwierzęta, ale dziś muszę się zastanawiać, jak ludziom pomagać. Później, jak mi zostanie, to zajmę się psami.

W najbliższym okresie przekażę Panu także inne sugestie dotyczące problemów w samorządach i realne sposoby na ich rozwiązanie.

Panie Premierze, z punktu widzenia burmistrza, podziwiam Pana za spokój i optymizm. W sytuacji, gdy ja boję się wszystkiego, co związane z przyszłością samorządów. Zastanawiam się tylko, czy żeby otrzymać pomoc, to nie powinnam zmienić obywatelstwa na greckie? Zanim przekaże Pan kolejnych 6 mld euro na pomoc dla Grecji, niech Pan przeznaczy 1 proc. tej sumy na moją Gminę. Będę wdzięczna. Obiecuję przeznaczyć te fundusze m.in. na gospodarkę odpadami, którą samorząd dostaje jako kolejny prezent od rządzących.

Musi Pan, Panie Premierze, wiedzieć, że wiele samorządów sobie nie poradzi z budżetem Pana ministra Rostowskiego. Bo jeżeli nawet niektóre samorządy nie przekroczą 60-procentowego zadłużenia, to "dzięki" zadaniom, jakie Rząd nałożył na Gminy, w mojej opinii, czeka je, w najlepszym wypadku, stagnacja i tłumaczenie mieszkańcom, z czego to wynika. Pytanie, czy ludzie będą to chcieli zrozumieć. Ja mam wątpliwości.

Panie Premierze, dzisiaj nie każdy potrafi być "tak zaradny" jak bursztynowy chłopak z Gdańska. On sobie poradził. A co z pozostałymi? Możemy nie mieć takich ofiarodawców jak Grecy.

Z poważaniem

Dorota Łukomska

Burmistrz Stąporkowa


Dorota Łukomskao © 2007 - 2022 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Czwartek 19 maja 2022
Imieniny
Celestyny, Iwony, Piotra

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl

Nieruchomości we Wrocławiu