Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Wrocław
Co może komornik?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Pani Joanna jest nie tylko dłużniczką. Jest też matką zastępczą dla wnuka, którego rodzice zmagają się z uzależnieniem od heroiny. Kredyty wzięła dla koleżanki, która zbankrutowała i popełniła samobójstwo.

Życie nie obchodzi się z nią delikatnie, ale znajduje w sobie jeszcze wolę walki z systemem. Przyszła do naszej redakcji zbulwersowana faktem, że komornik zajął jej nadpłatę podatku z tytułu bycia rodziną zastępczą – ponad tysiąc złotych. Czytając fora internetowe przekonała się, że nie tylko ją to zaniepokoiło. Zaczęła się buntować.

- Urząd Skarbowy odsyłał mnie do komornika, a komornik spowrotem do urzędu. Ostatecznie US przyznał, że tak nie powinno być i kierowniczka dała moją sprawę do opiniowania przez radców prawnych. A przecież już od 4 lat w Polsce można robić odpis na dziecko. Takich pokrzywdzonych rodzin może być dużo więcej – mówi pani Joanna.

Nasza rozmówczyni sama zasięgnęła bezpłatnej porady prawnej. Prawnik potwierdził jej przypuszczenia, według których nadpłata na dziecko to prawo niezbywalne i poradził jej zaskarżyć komornika, który tę nadpłatę zajął.

- Swoje długi spłacam regularnie. Zaciągnięcie tych kredytów to był duży błąd i teraz ponoszę jego konsekwencje. Ale nie dam się oszukać. Trzeba walczyć o swoje! – dodaje.

Do Urzędu Skarbowego Krzyki dotarło już pismo od pani Jolanty, w którym oświadcza, iż nie wyraża zgody na zajęcie jej ulgi podatkowej na dziecko. Zaskarżyła też do sądu komornika, którego kancelaria prawna odmówiła komentarzy. Czy ma szanse wygrać?

- Nadpłata w zeznaniu podatkowym jak najbardziej podlega zajęciu komorniczemu, choć może być rozpatrywana indywidualnie, na przykład rozłożona na raty. Zresztą to komornik według własnej wiedzy decyduje, co może zająć, a co nie – mówi Leszek Strzelecki, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego Krzyki we Wrocławiu.

Zdanie to podziela także rzecznik prasowy Izby Komorniczej we Wrocławiu, Roman Romanowski.

- Ta nadpłata nie jest prawem niezbywalnym, czyli nie stosuje się do niej art. 831 KPC. Wierzytelność jest wierzytelnością. Wszystko, co należy się pani Jolancie, trafiając konkretnie pod jej nazwisko, podlega egzekucji, ponieważ ma ona już za swoim koncie wyrok komorniczy. Dlatego sprawę przegra – tłumaczy.

Będziemy informować o dalszym ciągu tej sprawy.


MGo © 2007 - 2020 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Sobota 28 listopada 2020
Imieniny
Jakuba, Stefana, Romy

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl
Ogłoszenia nieruchomości