
Zwrot podatku z Holandii – dla kogo?
O zwrot z rozliczenia podatku z Holandii może ubiegać się każda osoba, która pracowała tam legalnie. Rozliczenie z holenderskim urzędem skarbowym jest obowiązkowe i nie ma znaczenia, jak długo wynosił staż pracy, czy jakiej wysokości osiągane były dochody. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karą administracyjną lub nawet skierowaniem sprawy do sądu. Warto przy tym wiedzieć, że rozliczenie holenderskiego podatku jest możliwe aż do 5 lat wstecz.
Procedury przy ubieganiu się o zwrot podatku z Holandii
Starając się o zwrot podatku z Holandii, warto pamiętać o przestrzeganiu konkretnych terminów. Osoby, które są zameldowane w Niderlandach, składają zeznania podatkowe do 1.05. Więcej czasu mają ci bez meldunku, wówczas ten termin wydłużony jest do 1.07. Jakie dokumenty będą przy tym wymagane? Przede wszystkim karta podatkowa Jaaropgaaf, którą wystawia pracodawca. W niej zawarte są informacje dotyczące osiąganych dochodów czy kwota odprowadzanego podatku. Niezbędna jest także kopia dowodu osobistego lub paszportu, potwierdzenie rachunku bankowego i zaświadczenie z urzędu skarbowego z Polski.
Ile wynosi zwrot podatku z Holandii?
Zwrot podatku z Holandii to kwota, która uzależniona jest od wielu czynników. Na jej wysokość ma wpływ rok podatkowy, rodzaj dochodu, wiek, status rezydenta czy partner fiskalny. Osoba rozliczająca się z urzędem może bowiem liczyć na dodatkowe ulgi, np. dla seniorów. Często korzystniejsze jest też rozliczenie we dwójkę, wówczas zwrot może być wyższy.
Jak długo czeka się na zwrot podatku z Holandii?
Teoretycznie na zwrot podatku z Holandii można czekać nawet 3 lata, jednak w praktyce ten okres często jest krótszy. Przeważnie należną kwotę dostaje się po ok. 3-6 miesiącach. Pewną podpowiedzią co do wpłynięcia pieniędzy jest termin dostarczenia wymaganych dokumentów. Jeśli podatnicy zrobią to do końca marca, wówczas powinni otrzymać zwrot do końca czerwca. Natomiast jeśli spóźnią się ze złożeniem dokumentów, wtedy czas oczekiwania może wynieść od 6 miesięcy do 3 lat.
Rozliczanie podatku z zagranicy – samodzielnie czy z biurem podatkowym?
Samodzielne załatwianie spraw podatkowych, zwłaszcza z zagranicy, może przysporzyć wielu problemów. Konieczne jest zgromadzenie obowiązkowej dokumentacji, dotrzymanie terminów, poświęcenie czasu na zrozumienie zawiłej terminologii podatkowej. Dużo łatwiej przejść ten proces z pomocą biura All-tax, dla którego rozliczenie podatku z Niemiec, Norwegii, Holandii lub innego kraju nie stanowi żadnego problemu. Dzięki temu można zaoszczędzić cenny czas, ale i zyskać pewność, że wszelkie procedury zostaną przeprowadzone prawidłowo.