Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Wrocław
Rozwód - jak się do niego przygotować?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Zakończenie związku małżeńskiego wymaga procedur formalnych. Mowa tu oczywiście o rozwodzie. Jego uzyskanie jest możliwe jedynie za orzeczeniem sądu, dlatego też wymaga złożenia odpowiedniego pozwu. Jednak przed wniesieniem pozwu rozwodowego warto dowiedzieć się więcej na temat całej tej procedury. Jak długo zajmie cała sprawa rozwodowa? Czy łatwo jest dostać rozwód?
Rozwód - jak się do niego przygotować?

Jak i gdzie złożyć pozew o orzeczenie rozwodu? 

Złożenie pozwu jest pierwszym krokiem do rozwiązania małżeństwa. Samo sporządzenie takiego dokumentu nie jest sprawą trudną. Można bez problemu skorzystać z gotowych wzorów, które wystarczy jedynie wypełnić. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie — tutaj przygotowaniem dokumentów zajmuje się przeważnie prawnik, z którego pomocy się korzysta. 

Pozew o rozwód złożyć należy w Sądzie Okręgowym. Bardzo ważne jest jednak, aby był to Sąd odpowiedni dla ostatniego miejsca zamieszkania współmałżonków. Od pozwu pobierana jest oczywiście opłata. W przypadku rozwodu obowiązuje opłata stała o wysokości 600 zł. Można uiścić ją z łatwością bezpośrednio w kasie sądu lub przelewem. 

Czas trwania sprawy rozwodowej jest zależny od wielu czynników. Największy wpływ ma na to rodzaj złożonego pozwu. Przy sprawach rozwodowych za porozumieniem stron, przeważnie do orzeczenia dochodzi już po pierwszej rozprawie. W przypadku orzeczenia o winie postępowanie rozwodowe może być niezwykle mozolne i trwać od kilku miesięcy, do nawet kilku lat. 

Kiedy można dostać rozwód? 

Samo złożenie pozwu o rozwód nie jest równoznaczne z tym że sąd rzeczywiście go udzieli. Wbrew pozorom nie jest to aż takie proste, jak mogłoby się wydawać. Sąd musi bowiem ustalić, czy zostały spełnione wszystkie przesłanki, które uprawniają do wydania takiego właśnie orzeczenia, tak aby było jasne, że rozstanie przebiega zgodnie z zasadami współżycia społecznego. Jedną z kluczowych kwestii branych wtedy pod lupę są aktualne stosunki współmałżonków. Rozwód mogą uzyskać jedynie pary, u których doszło do całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego. A co to właściwie oznacza? 

Zupełny rozkład pożycia małżeńskiego oznacza zanik więzi pomiędzy partnerami na płaszczyźnie zarówno duchowej, jak i fizycznej oraz gospodarczej. Aby sąd mógł wydać orzeczenie rozwodu, więzi w każdym z tych trzech obszarów muszą zostać zerwane. Oznacza to więc, że trwały rozkład pożycia nie jest uznawany w świetle prawa, gdy na przykład uczucie między partnerami wygasa, natomiast jedna strona jest zależna finansowo od drugiej. W takich przypadkach nawet powody złożenia pozwu takie jak zdrada, czy nawet nadużywanie alkoholu przez jednego z małżonków mogą nie być wystarczającą przesłanką do wydania orzeczenia rozwodowego. 

Kiedy sąd może odmówić rozwodu? 

Prócz braku całkowitego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, jest też kilka innych przyczyn, przez które sąd może nie orzec rozwodu. I chociaż do takich sytuacji dochodzi dość rzadko, to jednak mają one miejsce i warto mieć to na uwadze. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy rozwód miałby naruszyć zasady współżycia społecznego. Takim przypadkiem może być choćby ciężka choroba jednego z małżonków. Co ciekawe, do przykładów można zaliczyć tu także sytuacje, gdy jeden z partnerów nie godzi się na rozwód. 

Odmowa orzeczenia może nastąpić także w sprawach rozwodowych, które dotyczą małżonków mających wspólne potomstwo. Jeśli sąd uzna, że rozwód może mieć negatywny wpływ na dziecko, zarówno pod względem psychicznym, jak i choćby finansowym, może odrzucić pozew. 

Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów?

W dzisiejszych czasach coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem. Nie ma w tym nic dziwnego — obecnie bowiem jest to dość prosta procedura, która przy okazji nie wiąże się już tak jak dawniej z linczem społecznym. Powodów rozpadów małżeństw jest wiele. Najczęściej przyczyną jest niezgodność charakterów, różnice światopoglądowe, czy też inne podejście do finansów. Czasem wynika to z braku wzajemnego poznania się na początku związku, częściej natomiast jest to spowodowane po prostu tym, że małżonkowie zmieniają się przez lata trwania małżeństwa. Takie przyczyny prowadzą zwykle do rozwodu za porozumieniem stron. 

W przypadku rozwodów z orzeczeniem o winie przyczyny powodujące rozpad małżeństwa są przeważnie zupełnie inne. W takich sytuacjach powodem jest zwykle agresja, zdrada, czy też uzależnienia jednego ze współmałżonków.  

 

Podział majątku wspólnego i ustalenie władzy rodzicielskiej  

W każdej sprawie rozwodowej sąd orzeka nie tylko o samym rozwodzie, ale i o kilku innych kwestiach. Jedną z nich jest rozstrzygnięcie władzy rodzicielskiej. Dotyczy to także sposobu wykonywania takiej władzy oraz utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Dodatkowo orzeka się także wysokość kosztów, jakie każdy z małżonków musi ponosić w związku z utrzymaniem dziecka. 

A co z podziałem wspólnych dóbr? Wydanie wyroku rozwodowego jest jednoznaczne ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej. Jednak sam podział majątku wspólnego dokonywany jest przeważnie w ramach osobnej rozprawy. 

Artykuł przygotowany na podstawie informacji dotyczących prawnych aspektów rozwodu ze strony: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/


MRo © 2007 - 2022 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl

Twój afisz
na grupie Otomedia.pl
zadzwoń: 512 745 851
e-mail: reklama@otomedia.pl
Znajdź wydarzenie
na naszym afiszu
Twój afisz
na grupie Otomedia.pl
zadzwoń: 512 745 851
e-mail: reklama@otomedia.pl
 
Dzisiaj
Niedziela 25 września 2022
Imieniny
Aureli, Kamila, Kleofasa

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl

Kazo.pl
Ogłoszenia i oferty nieruchomości