1. Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?
2. Jakie są warunki niezbędne do zdobycia uprawnień na wózek widłowy?
3. Kto powinien rozważyć zdobycie uprawnień i dlaczego?
Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?
Przede wszystkim warto zacząć od tego, że zdobycie uprawnień na obsługę wózków widłowych nie jest zadaniem bardzo trudnym. Aby móc otrzymać taki dokument musimy najpierw odbyć odpowiedni kurs, który dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Szkolenie odbywa się w odpowiednim ośrodku, jak na przykład www.kursy-szeliga.pl i trwa około tygodnia. Po jego ukończeniu przystępujemy do egzaminu państwowego, którego zaliczenie jest równoznaczne ze zdobyciem uprawnień. Dużym plusem jest również to, że stosowne dokumenty wydaje się w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim.
Jakie są warunki niezbędne do zdobycia uprawnień na wózek widłowy?
Aby móc zdobyć uprawnienia na wózki widłowe musimy spełnić pewne dodatkowe warunki. Nie jest ich dużo, a prezentują się następująco:
- ukończone 18 lat;
- przejście badań lekarskich potwierdzających że jesteśmy zdolni do wykonywania pracy kierowcy;
- prawo jazdy odpowiedniej kategorii, jeżeli mamy wyjeżdżać wózkiem na drogi publiczne. Jeżeli operujemy maszyną tylko na terenie firmy, nie musimy posiadać tego dokumentu;
- imienne zezwolenie od pracodawcy na pracę z wózkami widłowymi.
Jeżeli spełnimy te wymogi oraz odbędziemy kurs i zdamy egzamin, możemy od tej pory pracować na stanowisku operatora wózka widłowego.
Kto powinien rozważyć zdobycie uprawnień i dlaczego?
Uprawnienia pozwalające na pracę z wózkiem widłowym to dodatkowa kwalifikacja, którą możemy wpisać w CV i która podnosi naszą konkurencyjność względem innych osób ubiegających się o pracę. Ze względu na wystawianie dokumentu w trzech językach możemy również wykorzystać te umiejętności do pracy za granicą. Jeżeli pracujemy w firmie posiadającej magazyny lub inne miejsca w których logistyka po terenie firmy odbywa się za pomocą wózków widłowych, jest to również dobry pretekst do wynegocjowania podwyżki swojej pensji. W sytuacji utraty zatrudnienia będziemy mieć również łatwiej w znalezieniu kolejnego zajęcia.