Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Wrocław
Zalecenia lekarza dla chorych na jaskrę - dlaczego ich nie stosujemy?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Jeśli chodzi o jaskrę, to nie da się ukryć, że jest to choroba ciężka do wyleczenia i powoduje, że pacjent musi ściśle współpracować z okulistą oraz lekarzem prowadzącym. Nie da się ukryć, że wielką rolę odgrywa tutaj stosowanie się do zaleceń lekarzy, których należy bezwzględnie przestrzegać, o ile faktycznie zależy nam na tym, aby jak najdłużej cieszyć się wzrokiem.
Zalecenia lekarza dla chorych na jaskrę - dlaczego ich nie stosujemy?

Jakie przyczyny zaniedbań pacjentów? 

Jak można dowiedzieć się ze strony http://eczo.pl/leczenie/jaskra/, większość pacjentów nie przyjmuje regularnie leków, jak również zaniedbuje regularne wizyty kontrolne, które także są niezwykle istotne w całym procesie leczenia. Pozwalają bowiem wykrywać i reagować na wszelkie nieprawidłowości, co jest kluczowe w przypadku jaskry. 

Ciekawą sprawą jest to, że zazwyczaj mobilizacja pacjenta jest najwyższa, jeśli do wizyty u lekarza pozostało kilka dni. Wtedy zaczyna regularnie przyjmować leki, jednakże po wizycie znowu przestaje respektować ten obowiązek. 

W jaki sposób skutecznie można poprawić współpracowanie pomiędzy pacjentem, a lekarzem?

Przede wszystkim każdy pacjent powinien dbać o to, żeby lekarz wyjaśnił mu ze szczegółami wszystko na temat leczenia jaskry oraz jego przebiegu. Czasami ten drugi powinien nawet skontaktować się z rodziną pacjenta, aby jego bliscy mogli go mocniej zmobilizować do przestrzegania poszczególnych zaleceń. 

Warto także podkreślić pacjentowi, że jeśli chodzi o terapię w zakresie leczenia jaskry, to nie chodzi tutaj o poprawienie zdolności widzenia, ale zatrzymanie dalszego pogłębiania się choroby. Najczęściej zdarza się tak, że pacjent, który po jakimś czasie nie widzi poprawy w widzeniu przerywa leczenie, bo stwierdza, że to przecież i tak nic nie daje. Oczywiście jest to bardzo duży błąd i dlatego też warto byłoby wyczulić taką osobę na to, jak to wygląda w praktyce. 

Pacjent koniecznie powinien umieć dobrze przyjmować leki, czyli w tym wypadku przede wszystkim zakraplać oczy specjalnymi kroplami. W ten sposób można w znacznym stopniu uniknąć niezbyt przyjemnych skutków takiego zakraplania, które objawiają się np. chwilowym pieczeniem, czy też jeszcze gorszym widzeniem. Oczywiście to chwilowe objawy, jednakże dla niektórych mogą być mocno uciążliwe i w pewnym stopniu odciągać ich od kontynuowania terapii. W żadnym wypadku nie radzimy zatem tego lekceważyć, bo na sali leży wzrok pacjenta. 


MR



o © 2007 - 2024 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Sobota 20 kwietnia 2024
Imieniny
Agnieszki, Amalii, Czecha

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl